O ogrodzie
Idea i historia Ogrodu Maryi
Dlaczego “Ogród Maryi” ?
To miejsce modlitwy i odpoczynku, wyciszenia, kontemplacji piękna, doświadczania duchowej obecności Niepokalanej Maryi w tajemnicach Jej życia połączonego z życiem Jezusa. Na działce znajdują się kapliczki z wizerunkami Matki Bożej z różnych części świata. Są one zwrócone do figury Matki Bożej, która usytuowana jest za stawem. Te małe formy architektury, wyrosłe z potrzeb duchowych mieszkańców miasta, są ściśle związane z naturalną religijnością i pełnią funkcję kapliczek różańcowych.
Na każdej, z obecnie wybudowanych kapliczek, znajduje się krótka historia miejsca, z którego pochodzi cudowny wizerunek. Poszczególne kapliczki są fundowane przez ofiarodawców. Na działce ułożona jest z kamieni litera M – symbolizująca imię Maryi. Głazy również symbolizują czcicieli Matki Bożej.
Kto był jego pomysłodawcą?
Oczywiście Maryja!!! ale również kapłani: ks.Tadeusz Białous i ks. Jan Skorupski.
Gdzie znajduje się Ogród?
Leży w odległości 3 kilometrów od granic miasta, na trasie turystycznej
Ełk – Chruściele.
Kto może przebywać w Ogrodzie Maryi?
Miejsce jest otwarte dla każdego. Mile widziani są wszyscy, którzy szukają odpoczynku i modlitwy. Zapraszamy.
Kiedy powstał Ogród?
Teren został zakupiony od Tadeusza Lasoty przez kapłanów: ks.Tadeusza Białousa i ks. Jana Skorupskiego i opisany notarialnie na parafię pw.św. Jana Pawła II w Ełku. Na działce znajdowało się wiele nierówności, zarośli, chwastów. Staw był bardzo zaniedbany. Uporządkowanie terenu było żmudne i wieloetapowe.
8 września 2022 r w święto Narodzenia Matki Bożej poświęcona została przez miejscowego proboszcza parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny, ks. dr. Dariusza Zalewskiego figura Matki Bożej. 21 października 2023 w Wigilię uroczystości odpustowej św. Jana Pawła II,.już jako biskup pomocniczy diecezji ełckiej, bp. Dariusz Zalewski poświęcił 5 kapliczek części chwalebnych różańca świętego.
Czy ogród będzie jeszcze piękniejszy?
To wszystko zależy od naszych pomysłów, modlitewnego i finansowego wsparcia..Planujemy…
Całość Ogrodu Maryi będzie składała się części: chwalebnych, radosnych, światła i bolesnych różańca świętego.
Powierzamy Matce Bożej wszystkie dzieła, które powstają w tym miejscu oraz osoby, które angażują się w jego budowę. Niech przebywanie w Ogrodzie Maryi będzie błogosławionym czasem otwierania się na Boga i piękno stworzenia.